Total
Overview
Overview
4K PRO-UHD* for superior image quality
Big screen experience
Smart connectivity solutions
How-to videos
What is in the box?
EH-TW7100 with HC lamp warranty whats in the box
  1. Main unit
  2. Power cable
  3. Quick Start Guide
  4. Remote control incl. batteries
  5. User guide
  6. Warranty document
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0.61 inch with C2 Fine
Image
Color Light Output
3,000 Lumen In accordance with IDMS15.4
White Light Output
3,000 Lumen In accordance with ISO 21118:2020
Resolution
4K PRO-UHD
Resolution Enhancement
4K enhancement
Aspect Ratio
16:9
On-Screen Pixel Count
2,073,600 (1920 X 1080) x 3
Contrast Ratio
Light source
Lamp
Lamp
UHE, 250 W, 3,500 h durability, 5,000 h durability (economy mode)
Keystone Correction
Manual vertical: ±30 °, Manual horizontal ±30 °
Colour Video Processing
10 Bits
2D/3D Frequency Image
240 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate
192 Hz - 240 Hz
3D Vertical Refresh Rate
400 Hz - 480 Hz
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HDR10, HLG
Optical
Throw Ratio
Zoom
Manual, Factor:1 - 1.62
Lens
Optical
Lens Shift
Manual - Vertical ±60 %, horizontal ±24 %
Screen Size
40 inches - 500 inches
Projection Distance Wide
1.2 m - 14.9 m
Projection Distance Tele
1.9 m - 24 m
Projection Distance Wide/Tele
2.95 m - 4.77 m ( 100 inch screen ),
Projection Lens F Number
Projection Lens Focal Length
18.2 mm - 29.2 mm
Projection Lens Focus
Manual
Connectivity
Interfaces
USB 2.0-A (2x), USB 2.0 Mini-B, HDMI in (2x), Jack plug out, Bluetooth
Epson iProjection App
Ad-Hoc / Infrastructure
Advanced Features
Security
Kensington lock
3D
Active
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Bright Cinema
3D Supported formats
Side by side, Top and bottom
Other features
Video Color Modes
Automatic, Cinema, Dynamic, Natural, Bright Cinema
General
Power consumption
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
410‎ x 310 x 157 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
6.9 kg
Noise Level
Normal:32 dB (A) - Economy:24 dB (A)
Supported Temperature
Operation 5° C - 30° C, Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity
Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Options
Air filter ELPAF38, MB22 ceiling mount, Wireless LAN unit
Loudspeaker
10 Watt, Stereo: Stereo
Room Type / Application
4K Gaming, Home Cinema, Sports, TV & Box sets
Positioning
Ceiling Mounted, Desktop
Colour
White
Other
Warranty
24 months Carry in, Lamp: 36 months or 3,000 h
Accessories
Options
Extended Warranty options with CoverPlus
Choose from a wide range of options and accessories.
In Stock
In Stock
  • Discreete installation
  • 54mm gap between with ceiling