  • Super-short-throw design Providing images up to 160”, even when positioned close to the projection surface, the EH-QS100W is ideal for all spaces, small or large.
Overview
Overview
Super-short-throw for outstanding versatility
The EH-QS100W’s super-short-throw design projects images up to 160" with minimal space requirements, while its 0.16 throw ratio offers flexible installation in living rooms and other media spaces without the need for complicated mounting or long-distance placement, perfect as a TV replacement. The projector's super-short-throw also eliminates shadowing, making it ideal for small or multifunctional spaces.
A more immersive viewing experience with 4K PRO-UHD
Vibrant images and minimal maintenance with 3LCD laser technology
Built around advanced 3LCD laser technology, the EH-QS100W brings stunning levels of clarity and sharpness to screens up to 160” with 4K PRO-UHD super-resolution images. The laser light source also delivers consistent and reliable performance, which minimises maintenance and provides an immersive, high-quality entertainment experience for years, without the cost or hassle of frequent component replacements.
Enhanced brightness for superb clarity in all lighting conditions
HDR10 support for stunning colour depth and contrast
Easy setup and management with full IP controls
What is in the box?
  1. Power cable
  2. Remote control incl. batteries
  3. User guide
  4. Warranty card
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0.62 inch with C2 Fine
Image
Color Light Output
4,500 Lumen
White Light Output
4,500 Lumen
Resolution
4K PRO-UHD
Resolution Enhancement
4K enhancement
Aspect Ratio
16:9
On-Screen Pixel Count
4,147,200 dots (1920 x 1080 x 2)
Contrast Ratio
Over 5,000,000 : 1
Native Contrast
Light source
Laser
Laser Light source
20,000 hours Durability High, 20,000 hours Durability Medium, 20,000 hours Durability Eco
Colour Video Processing
10 Bits
2D Vertical Refresh Rate
192 Hz - 240 Hz
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HDR10, HLG
Optical
Throw Ratio
Zoom
Digital, Factor:1 - 1.35
Lens
Optical
Screen Size
60 inches - 160 inches
Projection Distance Wide/Tele
0.32 m ( 90 inch screen ),
Projection Lens F Number
1.8
Projection Lens Focal Length
2.3 mm
Projection Lens Focus
Manual
Offset
7 : 1
Connectivity
Interfaces
Network Protocol
IPv6, ESC/VP.net, PJLink
Advanced Features
Security
Kensington lock
3D
No
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Vivid
Other features
Interactivity
No
Projector control
General
Power consumption
333 Watt (Normal On-Mode), 0.4 Watt (Energy saving standby)
Heat Dissipation
1,132.2 BTU/hour (max)
Supply Voltage
AC 220 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
695‎ x 341 x 156 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
12 kg
Noise Level
Normal:34 dB (A) - Economy:20 dB (A)
Supported Temperature
Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity
Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Included Software
Epson Projector Content Manager, Epson Setting Assistant
Room Type / Application
4K Streaming, Home Cinema, Sports, TV & Box sets
Positioning
TV Cabinet, Table Mounted, Wall Mounted
Colour
White
Other
Warranty
60 months Carry in or 12,000 h
Accessories
Options
Choose from a wide range of options and accessories.
In Stock
In Stock
  • Discreete installation
  • 54mm gap between with ceiling
  • Three adjustment positions
  • Black with White cover including
V12H526040
Low Stock
  • Image size 2657 x 1496mm
  • 120" (304.8 cm)
  • Widescreen format 16:9
V12H002AG0
  • Image size 2214 x 1247mm
  • 100" (254 cm)