Powered by a 3LCD laser, the EH-QB1000W delivers bright (3,300lm) images up to 300” at 4K resolution (3840 x 2160). Also offering a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio, plus other image-enhancing features such as 4K frame interpolation, super resolution, dynamic tone mapping and HDR10+ to provide the ultimate entertainment experience, from movies and sports to gaming, in any media space.
Outstanding home entertainment in any space
3LCD technology for ultra-high image quality
Built around Epson’s advanced 3LCD laser technology, the EH-QB1000W brings stunning levels of clarity and sharpness to screens up to 300” with 4K super-resolution images (3840 x 2160). With a 5,000,000:1 dynamic contrast ratio for well-defined shadows and even deeper blacks, this Professional Home projector also features enhanced frame interpolation to create a smooth image and four colour modes, allowing easy optimisation for different viewing environments.
Advanced features for excellent versatility
Great positioning flexibility and easy management
What is in the box?
EH-QB1000W Pro home projector whats in the box
  1. Cable cover
  2. Power cable
  3. Remote control incl. batteries
  4. User guide
  5. Warranty document
Reimagine projection with our professional home laser projectors
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Projection System
RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0.74 inch with C2 Fine
Image
Color Light Output
3,300 Lumen In accordance with IDMS15.4
White Light Output
3,300 Lumen In accordance with ISO 21118:2020
Resolution
4K (3840 x 2160)
Aspect Ratio
16:9
On-Screen Pixel Count
Contrast Ratio
Native Contrast
Light source
Laser
Laser Light source
20,000 hours Durability High, 20,000 hours Durability Medium, 20,000 hours Durability Eco
Keystone Correction
Manual vertical: ±30 °, Manual horizontal ±30 °
Colour Video Processing
10 Bits
2D/3D Frequency Image
384 Hz / 480 Hz
2D Vertical Refresh Rate
384 Hz - 480 Hz
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HDR10, HLG, HDR10+
Optical
Throw Ratio
Zoom
Motorized, Factor:1 - 2.1
Lens Shift
Motorized - Vertical ±96.3 %, horizontal ±47.1 %
Lens position memory
10 positions
Screen Size
50 inches - 300 inches
Projection Distance Wide/Tele
3 m - 6.3 m ( 100 inch screen ),
Projection Lens F Number
2 - 3
Projection Lens Focal Length
22.5 mm - 46.7 mm
Projection Lens Focus
Motorized
Mechanical shutter
Yes
Connectivity
Interfaces
USB 2.0 (2x), USB 2.0 Mini-B, RS-232C, Trigger out, HDMI ARC, HDMI (HDCP 2.3) (2x)
Network Protocol
ESC/VP.net, PJLink
Advanced Features
Security
Kensington lock
3D
No
2D Colour Modes
Dynamic, Natural, Cinema, Vivid
Other features
Video Color Modes
Cinema, Dynamic, Natural, Vivid
Projector control
via: Crestron Integrated Partner, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol
General
Power consumption
Heat Dissipation
1,115.2 BTU/hour (max)
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
520‎ x 447 x 193 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
12.8 kg
Noise Level
Normal:32 dB (A) - Economy:22 dB (A)
Supported Temperature
Operation 5° C - 35° C, Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity
Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%
Options
Air filter, Ceiling mount, Safety wire set, Suspension adapter
Room Type / Application
4K Gaming, 4K Streaming, Home Cinema, Sports, TV & Box sets
Positioning
Ceiling Mounted, Desktop
Colour
White
Other
Warranty
60 months Carry in or 12,000 h
Accessories
Options
Choose from a wide range of options and accessories.
In Stock
In Stock
  • Discreete installation
  • 54mm gap between with ceiling