Total
Overview
Overview
Produce vivid, engaging images
Build your perfect projection solution
Transport and store with ease
Discover installation agility
Enjoy the benefits of PC-free stacking
Take control of your projected images
Create customised content
Trust in the world's No.1 projectors manufacturer1
What is in the box?
EB-PU1006W Projector whats in the box
  1. Cable cover
  2. Document Pack
  3. Information sheet
  4. Lens connector cap
  5. Main unit
  6. Power cable
  7. Quick Start Guide
  8. Remote control incl. batteries
Captivate audiences with amazing visuals
See better, learn better
Tech Specs
The product features and specifications are subject to change without prior notice
Technology
Projection System
3LCD Technology, RGB liquid crystal shutter
LCD Panel
0.76 inch with C2 Fine
Image
Color Light Output
6,000 Lumen- 4,200 Lumen (economy) In accordance with IDMS15.4
White Light Output
6,000 Lumen - 4,200 Lumen (economy) In accordance with ISO 21118:2020
Portrait Colour Light Output
6,000 lm
Portrait White Light Output
6,000 lm
Resolution
WUXGA
Resolution Enhancement
4K enhancement
Aspect Ratio
16:10
On-Screen Pixel Count
4,608,000 (1920x1200 x2)
Contrast Ratio
Over 5,000,000 : 1
Native Contrast
Light source
Laser
Laser Light source
20,000 hours Durability High, 30,000 hours Durability Eco
Keystone Correction
Manual vertical: ±45 °, Manual horizontal ±30 °
Colour Video Processing
10 Bits
Colour Reproduction
Upto 1.07 billion colours
HDR support
HDR10, HLG
Optical
Throw Ratio
0.35 - 10.11:1, Varies by lens
Zoom
Motorized, Varies by lens
Lens
Optical
Lens Shift
Varies by lens
Screen Size
Varies by lens
Projection Distance Wide
Projection Distance Tele
Projection Distance Wide/Tele
Projection Lens F Number
Projection Lens Focal Length
Projection Lens Focus
Motorized
Offset
Interchangeable Lens
Yes
Standard Lens
Not included
Connectivity
Interfaces
Network Protocol
HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink
Advanced Features
Security
Other features
Video Color Modes
Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM SIM, Multi Projection, BT709
Projector control
via: Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery
General
Power consumption
Heat Dissipation
1,247.8 BTU/hour (max)
Supply Voltage
AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Product dimensions
545‎ x 436 x 189 mm (Width x Depth x Height)
Product weight
15.4 kg
Noise Level
Normal:30 dB (A) - Economy:28 dB (A)
Supported Temperature
Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity
Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%